top of page

Klasy jakości i lepkości olejów silnikowych

Każdy olej ma swoją klasę jakości. Opracowany przez Amerykański Instytut Naftowy API podział jest najczęściej stosowanym. Oznaczenia olejów do silników benzynowych zaczynają się od litery S. Następna litera mówi nam o jakości. Im dalsze jej miejsce w alfabecie tym lepszy olej. Tak więc możemy spotkać się z takimi oznaczeniami jak SC, SF, SJ z czego SF będzie najlepszej jakości. Oleje dla silników diesla zaczynają się od litery C. Tak jak w przypadku olejów do silników benzynowych, następna litera mówi o jakości. Tak więc olej CJ będzie lepszy od CE.

Oleje niskopopiołowe

Dostępne oleje w większości przypadków nadają się do silników wysokoprężnych i benzynowych. Oleje niskopopiołowe polecane są jednak w turbodoładowanych i wyposażonych w filtr cząstek stałych silników diesla. Koszt wymiany filtra cząstek stałych jest bardzo duży, dlatego warto zainwestować w lepszy i droższy olej. Zazwyczaj oleje te mają dłuższy okres wymiany w trybie longlife. Dlatego zwraca to część poniesionych kosztów na jego zakup.

Normy lepkości

Ważne są też normy lepkości. Warto zwrócić uwagę na wytyczne w tym zakresie podane przez producentów. Oznaczenie lepkości może być na przykład 5W-30 lub 5W-40. Im większa liczba podana po literze W tym większa lepkość oleju. Większa lepkość z kolei będzie powodowała większe opory pracy silnika i pompy oleju. Wpłynie to na większe spalanie i mniejszą moc silnika.

Testy olejów silnikowych

Testy olejów silnikowych polegają na symulowania pracy wałka rozrządu. Brany jest pod uwagę zakres 800 do 5000 obrotów na minutę. Udowodniły one, że nowe rodzaje olejów umożliwiły zmniejszenie kontaktu metal-metal nawet o 40 procent. Wysokiej jakości dodatki uszlachetniające pozwalają na ochronę silnika przed szkodliwym oddziaływaniem wody, korozją, kwaśnymi produktami spalania i ulatnianiu się oleju podczas pracy silnika. Z tego powodu nie warto oszczędzać na jakości olejów. Pozwolą one bowiem na wydłużenie prawidłowego działania silnika. Obecnie wiele sklepów posiada duży wybór. Na przykład szeroka gama olejów silnikowych w iParts.pl pozwala na kupno odpowiedniego do prawie wszystkich silników samochodowych.

Zalecenia producentów

Przy doborze oleju silnikowego najważniejsze są jednak zalecenia producentów silników. Na ich stronie powinna być podana pełna specyfikacja. Jeśli jednak nie mamy pewności, jaki olej powinien być zastosowany w przypadku naszego samochodu, powinniśmy udać się do mechanika.

bottom of page