top of page

Uzupełnianie płynu chłodniczego – najważniejsze rady

Jedną z podstawowych czynności eksploatacyjnych samochodu jest bieżąca kontrola poziomu wszystkich wymaganych do użytkowania cieczy. Podobnie sprawa wygląda z płynem chłodniczym, którego odpowiedni poziom gwarantuje utrzymanie poprawnej temperatury pracy silnika spalinowego. Jego kontrola szczególnie ważna jest w upalne dni, kiedy wpływ na temperaturę jednostki napędowej ma również temperatura atmosferyczna. W jaki sposób sprawdzać poziom chłodziwa w samochodzie, kiedy należy go uzupełnić i dlaczego jego obieg jest tak istotny? Zapraszamy do lektury i zachęcamy, aby dodatkowo uzupełnić informacje sprawdzając tutaj.


 

Jak sprawdzać poziom płynu chłodniczego?

Jak już wspomniano, każdy płyn w samochodzie powinien być stale utrzymywany na odpowiednim poziomie. Nie inaczej jest z płynem do chłodnicy, który zwłaszcza w letniej aurze może częściej wymagać uzupełnienia. Zarówno za sprawą warunków atmosferycznych, jak i częstej i wzmożonej eksploatacji pojazdu, płyn ten może podlegać zużyciu lub wyciekać przez drobne nieszczelności układu. Jak w takim razie sprawdzić, czy poziom płynu do układu chłodzenia jest odpowiedni? Kontrola jest bardzo prosta i wykonać ją może każdy. W zdecydowanej większości samochodów, pod maską z łatwością zlokalizować można zbiornik płynu chłodniczego oznaczonego odpowiednim symbolem. Zwykle jest on wykonany z przezroczystego plastiku, aby chłodziwo znajdujące się w nim było dobrze widoczne. Ponadto, znajdują się na nim wytłoczenia wskazujące minimalny i maksymalny poziom płynu do chłodnik samochodowych. Wystarczy zadbać o to, aby kontrolę przeprowadzać na zimnym układzie, a więc nie bezpośrednio po zgaszeniu silnika. Wówczas ciecz w tzw. zbiorniku wyrównawczym powinna odcinać się na wartości zbliżonej do oznaczonego maksimum.

Obieg płynu do chłodnicy w układzie chłodzenia

Skąd jednak bierze się ów maksymalny i minimalny poziom płynu chłodniczego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przybliżyć budowę i funkcjonowanie układu chłodzenia w samochodzie. Jest on tak rozprowadzony w każdym modelu samochodu, aby jak najskuteczniej niwelować ciepło powstające w trakcie pracy silnika. Znajdujący się w nim płyn chłodniczy odbiera ciepło i smarując po drodze elementy stałe silnika, zmierza w swoim obiegu do chłodnicy, gdzie ciepło jest oddawane. Następnie już wychłodzony płyn wraca obiegiem zwrotnym do wspomnianego zbiornika wyrównawczego. Cały obieg załączany jest dzięki termostatowi, który odczytując wzrastającą temperaturę silnika wymusza jego chłodzenie. Dlatego właśnie „zimny” silnik nie wymaga obiegu płynu do chłodnicy, a co za tym idzie, całe chłodziwo znajduje się w zbiorniku pod maską wskazując maksymalny jego poziom. W momencie rozgrzania silnika, termostat załącza obieg i wówczas zbiornik wyrównawczy wskaże poziom płynu chłodniczego poniżej wartości minimalnej.

Uzupełnianie chłodziwa w nagłych przypadkach

Dlatego właśnie szalenie ważne jest, aby utrzymywać poziom płynu do układu chłodzenia na odpowiednio wysokim poziomie. Zapewni to prawidłową ochronę silnika przed przegrzaniem, korozją i stworzy mu warunki do wydajnej i ekonomicznej pracy. Warto pamiętać, aby płyn chłodniczy uzupełniać na wystudzonym silniku. W przeciwnym razie, odkręcenie kurka zbiornika wyrównawczego grozi dotkliwymi poparzeniami. Jeśli jednak w trakcie jazdy zapali się kontrolką poziomu płynu chłodniczego, a pod ręką nie mamy gotowego płynu do chłodnic, można doraźnie uzupełnić zbiornik wyrównawczy wodą demineralizowaną lub destylowaną. Również w tym przypadku należy odczekać aż silnik i układ chłodzenia ostygną. Jednak zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w płyn do chłodnic za pośrednictwem sklepu internetowego iParts: https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,plyny-do-chlodnic,plyn-do-chlodnicy,65-60-87.html

bottom of page