top of page

PSA Group i FCA ogłosiły fuzję

31 października 2019 roku była znaczącą datą na kartach historii motoryzacji. Francuski koncern Peugeot Société Anonyme (PSA) oraz włosko-amerykański Fiat Chrysler Automobiles ogłosiły fuzję i jej szczegóły.


Wiele marek pod jednym dachem


Połączenie PSA i FCA pozwoli na skupienie pod jednym dachem takich popularnych marek samochodów jak Citroen, Peugeot, Opel – należących PSA – czy Fiat, Chrysler i Alfa Romeo, których właścicielem jest FCA. Ale na części zamienne do Opla, Citroena, Jeepa czy Fiata, które będą w dużej mierze wspólnymi komponentami dla marek z portfolio firm, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Według oficjalnego komunikatu fuzja PSA i FSA zajmie około czterech lat. Po tym czasie firmy sądzą, że osiągną synergię na poziomie około 80%.


Jakie korzyści?


Oba koncerny mają za sobą długoletnie doświadczenie i ugruntowaną pozycję rynkową. PSA Groupe, po przejęciu w 2017 roku zakładów Opla, stał się na rynku europejskim drugim co do wielkości producentem samochodów osobowych. Natomiast FCA, po tym jak kupił amerykańskiego Chryslera i w efekcie utworzył spółkę, jest uznawany za siódmego największego wytwórcę samochodów na świecie.


części zamienne do Opla


Korzyści wynikające z fuzji z pewnością będą obustronne, choć wymagają oczywistych inwestycji. Dopiero te pozwolą na wspólne wykorzystanie nowych technologii. Ale, jak szacują eksperci, połączenie PSA i FCA w jeden koncern pozwoli zaoszczędzić obu partnerom nawet 4 miliardy dolarów rocznie. Wartość koncernu ma wynosić aż 50 miliardów dolarów. Jednocześnie przewiduje się, że rok rocznie ze wspólnych fabryk wyjeżdżać może nawet 9 milionów samochodów. Po fuzji koncern PSA/FCA ma szansę stać się czwartym co wielkości producentem samochodów osobowych na świcie, którego wyprzedzaliby jedynie tacy giganci jak Volkswagen, Toyota i Renault-Nissan-Mitsubischi.


Po połowie udziałów


Jednym z istotnych szczegółów był rozkład sił w nowo powstałym koncernie. Z podanych informacji wynika, że PSA i FCA będą mieć równo po 50% udziałów, przy czym w obrębie PSA 25% przypadnie Peugeot, 25% Citroenowi.


Jeśli chodzi o kwestie personalne, na czele koncernu, jako szef rady nadzorczej, stanie John Elkann, który jest dotychczasowym prezesem FCA. Natomiast Carlosowi Tavaresowi z PSA przypaść ma funkcja dyrektora generalnego czyli prezesa koncernu. Zarząd ma się składać z jedenastu członków nominowanych – po pięciu z PSA i FCA, ale z przewagą głosów po stronie Francuzów.


Warto wspomnieć, że za siedzibę nowej firmy obrano Amsterdam. PSA/FCA będzie notowana na giełdach w Nowym Jorku i Paryżu.

bottom of page