top of page

Amortyzatory – funkcjonalność i eksploatacja

Amortyzatory to bardzo ważne elementy w naszym samochodzie. Użytkownicy samochodów z pewnością wiedzą, jak istotne jest ich prawidłowe działanie w kwestii bezpieczeństwa jazdy. Odpowiadają między innymi za utrzymywanie ciągłego kontaktu kół z nawierzchnią i wytłumienie drgań przenoszonych na nadwozie, co ma znaczny wpływ na komfort podróżowania. Oprócz tego, decydują także pośrednio o działaniu elektronicznych układów ABS czy ESP, gdyż oderwanie się kół samochodu od nawierzchni generuje błędy sygnałów wejściowych przesyłanych do tych układów.

Samochody osobowe posiadają zwykle amortyzatory olejowe lub olejowo-gazowe. Różnią się one w głównej mierze komorą kompensacyjną (tłoczysko wsuwa się do cylindra i wypiera olej). W amortyzatorach olejowych jest ona otwarta, a przy olejowo-gazowych zamknięta pod odpowiednim ciśnieniem i jest oddzielona pływającym tłokiem.

Amortyzator jest zamontowany od góry do nadwozia lub ramy, od dołu do wahacza, zwrotnicy lub mostu, tak aby przy odbiciu koła był rozciągany, przy dobiciu – odpowiednio ściskany. Prawidłowy montaż ma bezpośredni wpływ na charakterystykę pracy amortyzatora. Amortyzatory mają ogromny wpływ na prace całego układu zawieszenia. W niektórych bardziej zaawansowanych technicznie autach stosuje się amortyzatory o zmiennej intensywności tłumienia (stopniowej lub bezstopniowej). Na rynku występuje wiele konstrukcji takich amortyzatorów.

W polskich warunkach drogowych, oczywiście zależnie od intensywności eksploatacji, zwykłe amortyzatory przeżywają około 100 000 km. Stopień ich zużycia zależy w głównej mierze od jakości dróg, po których auto się porusza, stylu jazdy samego kierowcy, a także warunków pogodowych. Mała uwaga dla fanów majsterkowania. Otóż nawet niewielkie modyfikacje przy montażu potrafią sprawić, że amortyzator będzie działał poza swoim normalnym polem pracy, co może objawiać się nie tylko dziwnym zachowaniem samochodu, ale także szybszym zużyciem podzespołu.

Jak skutecznie dbać o amortyzatory? Przede wszystkim należy pamiętać, że to nie tylko kolumna i sprężyna, ale odboje, podkładki, tuleje montażowe i poduszki, które też powinno się wnikliwie sprawdzać. Drobne elementy są naprawdę bardzo istotne. Należy uważać na przyspieszenia pionowe, które oddziałują na amortyzator i mają duży wpływ na jego żywotność. Otoczenie pracy amortyzatora to także bardzo ważny aspekt. Większość nie przykłada wagi do osłon tłoczyska, które chronią przed brudem. Przedostawanie się piachu, pyłu i zanieczyszczeń do połączeń i uszczelnień elementów ruchomych powoduje bezpowrotne uszkodzenia mechaniczne amortyzatora i rozszczelnienia, a bez cieczy tłumiącej nasz samochód daleko nie zajedzie.

Znakiem ostrzegawczym o zużyciu amortyzatorów mogą być dla właściciela samochodu niestabilne zachowania pojazdu w czasie pokonywania zakrętów lub nierówności. Gwałtowne dobicia amortyzatora na przykład przy zjeździe z krawężnika to także niepokojący objaw; to samo tyczy się dziwnych zachowań kontrolek systemów bezpieczeństwa.

Uszkodzone amortyzatory należy niezwłocznie wymienić. Pamiętajcie, że powinno się je wymieniać parami na wspólnej osi. Ceny amortyzatorów są ściśle uzależnione od modelu oraz wersji samochodu, a także producenta. Warto skorzystać z oferty https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/amortyzatory,100121.html i wybrać najkorzystniejszą opcję.

bottom of page