top of page

Tarcze hamulcowe - kompendium wiedzy

Tarcze to podstawowy element składowy układu hamulcowego. Są typowymi częściami eksploatacyjnymi, które ulegają zużyciu wskutek eksploatacji pojazdu. Nikogo nie powinien zdziwić więc fakt, że wraz z filtrami i olejami silnikowymi należą do najczęściej kupowanych produktów w branży samchodowej.

Ich rola jest podobna do bębnów, tj. wytworzenie odpowiedniego tarcia, co umożliwi zatrzymanie samochodu. Są przymocowane do piast kół i obracają się razem z nimi w trakcie jazdy. W momencie, w którym kierowca zdecyduje się na wciśnięcie hamulca, powstaje ciśnienie, które spowoduje wypychanie tłoków odpowiedzialnych za odpowiedni docisk klocków hamulcowych do obu stron tarcz hamulcowych.

Pracy układu hamulcowego towarzyszą wysokie temperatury; powierzchnia styku klocka i tarczy wydziela ogromne ilości ciepła, które gdyby nie odpowiedni system chłodzenia, doprowadziłby do gruntownego uszkodzenia tarcz i nakładek hamulcowych. Innowacyjne, praktyczne materiały, z których wykonane są obecne tarcze hamulcowe łatwo znoszą zmienne temperatury. W trosce o efektywne odprowadzanie ciepła, producenci tarcz dodatkowo nawiercają je i tworzą w nich kanały aby były w miare możliwości idealnie wentylowane.

Eksperci iParts.pl podpowiadają, że na stan tarczy duży wpływ mogą mieć zaciski hamulcowe, które są bezpośrednio związane z tarczami. W przypadku, gdy zacisk w naszym aucie jest uszkodzony, może to prowadzić do miejscowego przegrzewania się tarczy hamulcowej. Zjawisko rozpoczyna ciąg przyczynowo-skutkowy, bowiem następuje zmiana współczynnika tarcia tarczy i zmiana prędkości przesuwu klocka w trakcie naciskania pedału hamulca.

Istnieje kilka sposobów by wydłużyć żywotność tarcz i zwiększyć ich efektywność. Częste hamowanie silnikiem zwłaszcza w wymagających warunkach wpłynie korzystnie na oszczędność tarcz – ich powierzchnia będzie funkcjonalna przez dłuższy okres. Oprócz tego warto nie parkować bezpośrednio po intensywnej jeździe z częstym hamowaniem – wówczas należy przejechać jeszcze krótki odcinek bez hamowania, aby unormować temperaturę tarcz.

Chcąc samodzielnie wymienić tarcze hamulcowe w samochodzie należy przede wszystkim skontrolować stan zacisków hamulcowych. Przed założeniem należy odtłuścić tarczę za pomocą specjalnie do tego przystosowanych środków. Ważnym jest, aby przed założeniem tarczy hamulcowej, dokładnie i starannie oczyścić piastę koła. Brud lub gruba warstwa smaru, może doprowadzić do tego, że tarcza będzie nieprawidłowo przylegać do koła, co zmniejszy efektywność hamowania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą tarcz hamulcowych: https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/tarcze-hamulcowe,100032.html

bottom of page